Vbočený palec - příčiny a druhy léčby

Vbočený palec, latinsky hallux valgus, znají mnozí z nás. Jedná se o poměrně zásadní deformitu přednoží, kdy palec je postaven netypicky a uchyluje se od normální přímé polohy dovnitř, je vbočený, tvarem připomínající písmeno X. Jde o jednu z nejčastějších deformit na noze.

Vbočený palec - proč zrovna já?

Příčin, proč máme vbočený palec, může být vícero. Mezi nejzásadnější patří vrozené faktory, přímé vlivy jako například nevhodná obuv a nepřímé vlivy, kam patří dlouhá statická zátěž a plochonoží. Vbočený palec je nejčastější deformitou na noze v dětství na podkladě dědičnosti, ale častější jsou jeho projevy v dospělosti.

Jak se vbočený palec projevuje?

Rozlišujeme v zásadě časné a pokročilé stádium vbočeného palce. Časné stádium se projevuje zduřením a bolestí kloubu palce a také vychýlením palce u nohy ze své osy k druhému prstu. Pokročilé stádium se vyznačuje kromě bolesti také poklesem nožní klenby, artrotickými změnami kloubu palce, brzkou únavou přednoží po zátěži a šlachou měnící svoji polohu, čímž se zhoršuje deformita nohy.

palec.jpg

Léčba vbočeného palce

Jako první způsob léčby se používají meziprstní korektory a ortopedické vložky. Podle některých studií má však tento způsob léčby pouze krátkodobý efekt úlevy od bolesti. Na rehabilitačních odděleních se osvědčily metody aktivace chodidla a aktivního cvičení. Například Dornova metoda slaví s tímto onemocněním poměrně velké úspěchy. Dornova metoda PLUS je jednoduchý manuální způsob, jak pomoci při akutních problémech nebo dlouhodobých bolestech v zádech a kloubech. Neuvěřitelně rychle srovnává rozdílnou délku dolních končetin, posuny obratlů, vbočené palce, problémy se všemi klouby, skoliózu, posuny kostrče atd.

Poslední metodou léčby je metoda operativní, není to však vždycky trvalé a jedinečné řešení.

Važme si svých nohou a buďme na ně hodní a opatrní. Pořizujme jim kvalitní obuv z kvalitního materiálu, dbejme na správný tvar bot. Dlouhé úzké špice jsou sice možná v některých obdobích moderní, ale rozhodně nepřináší dobrý efekt pro prsty na nohou a potažmo pro celé nohy.

Foto: Pixabay.com

Vbočený palec - příčiny a druhy léčby patří do témat
 • Boty Hanák a MS systém monika 08.11.2015 18:54:48

  Změna polohy a funkce palcového kloubu v botech od pana Hanáka je geniálně jednoduché a ÚČINNÉ i jako prevence a běháte jako zajíc v papučkách.
  Každodenní rehabilitační cvičení MS systém od MUDr Smíška to dotáhne k dokona-losti. A to i u nohou, které jsou již po operaci kostek, která je dle mého mínění téměř zbytečná. Jen chtít

 • suzi 07.11.2015 12:54:25

  priciny halluxu je vnitrni -prilis mnoho potravin s nizkym redox potencialem. jinak receno prekyseleni organismu a toxiny

 • Mohu to potvrdit..... Květa 04.11.2015 14:28:44

  stélky Hanák už vkládám do bot více jak 5 let a mám po problémech nejen s chodidly, ale i s páteří.

 • Co pomůže? vapanc 04.11.2015 07:39:08

  Po 3/4 roční zkušeností ,musím sdělit,že ony následky vybočení palce,jsem vyřešil obuví a stélkami Hanák,ve veškeré obuvi,co nosím To není reklama,to je fakt!Vybočený palec jsem měl od mala a vyvrcholilo to zborcenou klenou,plochou nohou,memohl jsem podnikat delší chůzi,pro bolesti.Dejte si do prohlížeče "Obuv Hanák" a můžete začít řešit problém.Chce to důslednost!


Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění kloubů a končetin

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku