Totální endoprotéza kyčle

Totální endoprotéza kyčle znamená úplnou neboli celkovou náhradu kyčelního kloubu – hlavice i jamky, a to v případě, že došlo k poškození kloubu např. úrazem, zánětlivým onemocněním, nebo artrózou.

Totální endoprotéza kyčle je náročný ortopedický operační zákrok a je nutné striktně dodržovat zásady předoperační i pooperační péče.

Kdy podstoupit totální endoprotézu kyčle?

Pacient trpí silnými bolestmi kloubu, jehož hybnost je znatelně omezena, kloub je oteklý, se snižující se schopností nosnosti.

Příčiny mohou být traumatické (úraz), onkologické (vlivem nádoru), vlivem artritidy nebo i z degenerativních, genetických příčin.

Neschopnost pohybu a samostatnosti v běžných, každodenních činnostech vede k nutnosti podstoupit totální endoprotézu kyčelního kloubu.

Předoperační příprava

Před operací je nutné dodržovat několik důležitých zásad v oblasti rehabilitace. Jak už jsme zmínili, pohyb kloubu je kvůli bolestem omezen, čemuž se přizpůsobují svaly, a dochází tak k jejich zkracování. Tomu je nutné předcházet pravidelným procvičováním:

  • protahováním a posilováním procvičovat stehenní svaly, ale i ochablé břišní, zádové a hýžďové svaly, snažíme se pomalu zvyšovat hybnost kloubu
  • je dobré celkově zvyšovat fyzickou aktivitu a dbát na redukci hmotnosti, to vše usnadní náročnou pooperační rekonvalescenci
  • doporučuje se přizpůsobit domácí prostředí zdravotnímu stavu po zákroku, usnadnit přístup ke dveřím, do vyšších pater atd. Pomůže také nácvik chůze o berlích

Průběh operace a kloubní náhrady

Samotný ortopedický zákrok se provádí pod vlivem celkové či lokální anestezie. V současnosti je možné provádět tuto operaci s pomocí počítačové asistence, což zaručuje minimální velikost operační rány, větší pooperační komfort a další výhody.

K operaci se využívá několik typů kloubních náhrad:

K nejstarším typům patří cementová a necementová kloubní náhrada (jde o typ fixace mezi kloubní hlavicí a jamkou). K výhodám “cementové“ metody patří osvědčenost dlouhodobě využívaného způsobu operace, k nevýhodám uvolňování jamky po zhruba 10-15 letech po zákroku. Necementová náhrada má delší životnost.

Kombinací zmíněných dvou typů je tzv. hybridní náhrada.

Resurfacing – povrchová náhrada poškozené třecí plochy kyčle. Do kloubní jamky a na obroušenou hlavici je nanesen odolný kov. Provádí se, pokud je dostatečně zachovalá stehenní kost. K velkým výhodám patří rychlé zotavení a plná pohyblivost.

Pooperační péče a aktivita

Čekací lhůta na operační výkon tohoto typu se pohybuje od několika měsíců do několika let. Poté následuje časově i fyzicky náročná rehabilitace zahrnující nácvik chůze o berlích a nezatěžování nohy, odborné konzultace a lehké sportovní aktivity doporučené v určité fázi, kdy se pooperační stav jeví bez komplikací, např. klouby nezatěžující plavání.

Totální endoprotéza kyčle patří do témat
  • Katka 27.11.2013 22:22:34

    Známý také čekal na výměnu kyčlí...a dost dlouhou dobu...jeho chůze se nedá ani popsat...tak různě se kroutil, protože bolest mu nedovolila udělat normální krok! Ke všemu jezdí na dialýzu..takže má těch problému opravdu více...Chudák...tenkrát jsem mu na ty klouby doporučila Priessnitz kloubní výživu..Doslechla jsem se o ní od jedné hostesky v lékárně a ta mu fakt pomohla do doby, než šel na operaci..a při rehabilitaci jí užíval taky. Fakt byl spokojený. Obsahuje protizánětlivou bosweli a taky oba druhy kolagenů, takže by měla být opravdu kvalitní.


Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění kloubů a končetin

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku