Hypermobilní klouby

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Dokážete při předklonu položit celé dlaně na zem nebo uděláte most či provaz? Pokud ano, tak zřejmě máte hypermobilní klouby. Důvod k radosti to ale není. Hypermobilita, kterou trpí více jak polovina populace, bývá často příčinou bolestí zad, kolen nebo dokonce hlavy.

Hypermobilita není nemoc, ale stav, při kterém jsou klouby více pohyblivé, než je žádoucí a běžné. Příčina není zcela jasná, ale svůj vliv na to má dědičnost, nevhodná sportovní zátěž v dětství nebo přetěžování některé části kloubní a kosterní soustavy v dospělosti.

Příčiny a typy hypermobility

Někteří jedinci se s hypermobilními klouby rodí, což se pozná hned po narození. Některá miminka jsou poddajná, dobře se drží, zatímco jiná se zdají být gumová. Tyto děti mohou mít potíže, když se učí třeba lézt, protože k udržení kloubů v potřebné pozici potřebují více sil.

Hypermobilita se různě posuzuje v závislosti na věku. Kloubní rozsah ovlivňují i hormony. Před menstruací mají ženy klouby pohyblivější, protože se v těle v tu chvíli nachází hodně vody. Klouby reagují také na další hormonální vlivy, například v těhotenství. Zvýšení jejich aktivity pak pomáhá při porodu, protože pánev se lépe rozestupuje. Na druhou stranu však mohou mít ženy v tomto období třeba potíže s bolestivostí chodidel. Po porodu se ale vše vrátí do dřívějšího stavu.

Většina lidí si u sebe hypermobility ani nevšimne, protože nemá potíže a projevy jsou pouze mírné. Problémy se projeví vě větší míře až později.

Někdy se stává, že se některé části těla pohybují více, což může vést k tomu, že jiná část těla se bude pohybovat málo. Znamená to, že se v určitém místě například zablokuje kloub páteře a tělo problém kompenzuje nadměrnou hybností jinde.

Léčba hypermobilních kloubů

Ve chvíli, kdy hypermobilita propukne, je nejdůležitější pátrat po příčinách, aby se dále nerozšiřovala. Důležité je nalezení správné léčby. Lidé s hypermobilitou jsou často léčeni nesprávně. Znamená to, že jim lékař při bolestech doporučí mobilizační techniky a strečink nebo dá léky na uvolnění svalů.

Lidé s hypermobilitou by se však měli strečinku neboli protahování vyvarovat, protože tato aktivita rozsah kloubů zvětšuje. Potřebná jsou spíše stabilizační cvičení, která se provádějí na nestabilní ploše, kde je účelem posílení stability nemocného kloubu.

Ti, co mají hypermobilní klouby, by měli omezit nebo vynechat balet, uměleckou a sportovní gymnastiku, krasobruslení, aerobik a další švihové sporty.

Naopak velmi pozitivně pomáhá na hypermobilitu posilování svalstva. Svaly by se měly procvičovat bez činek. Vhodnější je překonávání odporu vyvolaného pružinami nebo elastickým materiálem.

Hypermobilní klouby patří do témat
 • bolest hypermobil 23.01.2016 23:04:44

  Chcem reagovat na nesuhlasnych prispievatelov. K ucte k Vasmu veku, Vy absolutne neviete o com je hypermobilita a ake bolesti dokaze sposobit,takze to, ze sa dotknete dlanami zeme, nic neznamena.

 • Konec bolavým kloubům zuzííík25 29.05.2014 07:18:50

  Mě na bolavé klouby pomohl Priessnitz kloubní výživa, nikdy jsem ničemu jinému než brufenu nevěřila, ale pak jsem Priessnitz dostala od kamarádky na narozeniny, začala jsem ho brát a bolest kloubů už brufen neberu, protože bolest se neobjevuje!

 • bolest zad Libor 27.11.2013 14:44:45

  Já jsem trpěl hodně bolestmi zad, mám vyhřezlý obratel v oblasti beder a strašně moc mi pomohla Priessnitz Kloubní výživa. A ne jen na ten obratel. Když jsem měl problém s kolenem, tak taky zabrala perfektně. Fakt super...takže i když je mi 33 a jsem na tom s pohybem dobře, tak to bohužel někdy nejde díky nemocem a třeba úrazu...

 • Hypermobil 28.08.2013 12:24:51

  No a mně je 20 a jsem hypermobilní... A zatraceně to bolí... kolena, kotníky, lokty i prsty (nejvíce palec na ruce)... Bohužel jsem už jako malá propadla tanci a to zrovna úplně nevhodnému ... Nohy si ničím, vymknutý kotník není u mě nic zvláštního, ale posledních pár let jsem se dostala k dobrým fyzioterapeutům a cvičení mi dost pomáhá... bohužel už teď mám dost špatných návyků (ach ten turecký sed...), které se špatně odnaučují... Takže vy, co nemáte žádné problémy, jste třeba jen dobře pohybliví, ale nemáte tuhle "nemoc" ;)

 • Je mi 29 Vláďa 14.03.2013 16:35:10

  Možná jsem članek špatně pochopil, ale byl (budu i nadále) jsem rád, že jsem dobře pohyblivej a že se věnuju pohybu, že umím most a dotknout se čelem napnutý kolena ve stoje (i položím dlaně na zem). Však n klouby si davám pozor, abych v 60 neměl problém vstat z postele (doplňky strávy, pohyb...)

 • dlaně až na zem dana 13.03.2013 15:25:01

  Je mi 66,v předklonu se dotku dlaněmi podlahy ,nebolí mi žádné klouby,záda a ani hlava,v dětství a dospělosti jsem hodně sportovala,na svůj věk se necítím

 • hypermobilní klouby zepi 13.03.2013 01:28:35

  Asi s vámi nesouhlasím,jelikož mám taky klouby a tělo hodně ohebné a v mých 64 letech dosud nemám žádné problémy ani s bolestí kloubů ,zad ani hlavy...cítím se stále tak jak ve 30ti nebo 40ti letech i přesto,že jsem s pohyblivostí na tom lépe než někteří např. 30ti letí...


Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění kloubů a končetin

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku