Fibromyalgie

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigger points).

Zdánlivě složitý název fibromyalgie je složeninou z latinského výrazu fibro - pojivová tkáň, a dvou řeckých výrazů; myo - sval a algos – bolest.

Fibromyalgie je jednak samostatnou formou takzvaného mimokloubního revmatismu, jednak jedním z příznaků celé řady systémových - především zánětlivých systémových onemocnění.

Touto nemocí trpí častěji ženy než  muži. První příznaky se objevují většinou ve dvaceti až třiceti letech. Ve Spojených státech trpí fibromyalgií kolem 5 miliónů lidí, což představuje 2% americké populace.

Fibromyalgie nebývá spojena s úrazem svalů, nervů či kloubů. Lidé s fibromyalgií nemají vyšší riziko vážnějších muskuloskeletálních nemocí. Zatím vědci neidentifikovali přímou příčinu onemocnění. Jedna z teorií byla teorie stresu. Stres způsobuje, že lidé neúmyslně zatínají svaly. Tyto svaly následně bolí.

Další příčiny fibromyalgie

 • Špatné spánkové návyky, které následně vedou k únavě a zvýšené citlivosti k bolesti
 • Abnormální produkce chemických látek v nervovém systému způsobující bolest
 • Nízká hladina růstového hormonu v organismu

Příznaky fibromyalgie

Hlavním příznakem je tělesná bolest. Přestože při fibromyalgii může být bolest kdekoliv na těle, existují určité oblasti, které jsou citlivé i na velmi jemný dotek. Navíc bolest bývá paradoxně výraznější, snaží-li se člověk relaxovat, a méně výrazná při zaměstnání.

Většinu příznaků výrazně zvyšuje stres.

Mezi další příznaky patří:

 • špatný spánek
 • deprese
 • únava
 • bolesti hlavy
 • průjem nebo zácpa
 • brnění rukou nebo nohou
 • pocity slabosti
 • poruchy paměti
 • závrať

Diagnóza

Diagnóza fibromyalgie je založena na výsledku kombinace testů a příznaků, které zahrnují:

 • Kompletní anamnéza a klinické vyšetření
 • Přítomnost bolesti společně s ostatními příznaky
 • Přítomnost velmi citlivých oblastí těla (tzv. trigger points).

Jak se léčí fibromyalgie

Léčba fibromyalgie je vysoce individuální a závisí na několika faktorech: celkovém tělesném stavu pacienta, jeho anamnéze, množství tzv. spouštěcích zón a přítomnosti dalších typických příznaků.

Při léčbě pomáhají léky, které zlepšují kvalitu spánku. Mezi ně patří nízké dávky antidepresiv užívané před spaním. Dalšími vhodnými léky jsou nesteroidní protizánětlivé léky (ibuprofen). Jejich dlouhodobé užívání musí být pod dohledem lékaře.

Další důležité prvky při léčbě fibromyalgie

 • Změna životního stylu (redukce stresu)
 • Cvičení pro zlepšení zdraví srdce a plic
 • Relaxační techniky

 

Máte zkušenosti s tímto onemocněním?

Fibromyalgie patří do témat
 • fibromyalgie Iva 24.05.2017 14:26:59

  pro doplnění, tady jsou dobře rozepsány příznaky, kdyby si někdo nebyl jistý

  https://zdravezdravi.cz/nemoci/10-priznaku-fibromyalgie-ktere-byste-meli-znat

  • Re: fibromyalgie Iva 29.05.2017 11:25:56

   pro doplnění, tady jsou dobře rozepsány příznaky, kdyby si někdo nebyl jistý
   fibromyalgie

 • velké bolesti Jana 28.06.2011 22:52:50

  Tuto nemoc mám diagnostikovanou již 5 let. Z a tu dobu mi nezabraly žádné prášky , na bolest vůbec nepomáhájí. Někdy mám naopak po některých větší bolesti. Vím z diskusí, že nás s těmito problémy je opravdu hodně, ale lékaři dělají, jakoby tuto nemoc ani neznali. Když si vyslechnou velký výčet výše jmenovaných obtíží, odešlou jnás na psychiatrii a myslí si, že jsme hypochondři. Už jsem dostala odopovědi typu : ,,Vás nemůže nic bolet , jste ještě mladá, a to Vás opravdu bolí celé tělo, to snad ne...?." Bagatelizovali a zpochybňovali mé potíže. Stačilo by , kdyby nás jen pravdu vyslechli a věřili těm bolestem, keté máme. A nebrali nás jako kusy. Já mám štěstí na paní mudr. revmatoložku, k té jsem se ale dostala až po 3 letech obrovských bolestí, kde je všichni lékaři přehlíželi, nebo vůbec nepsali do mé zdrav. karty. Nebyla jsem schopna stát ,ani chodit. A protože různá vyšetření nic neukázala, byla jsem prostě pro doktory zdravá. Nenechte se proto odradit, kdo máte podobné obtíže . Je to jen VAŠE ZDRAVÍ . Přeji hodně zdraví a co nejméně bolesti. JV

  • Re: velké bolesti olga 19.02.2013 18:27:01

   pani jano mate pravdu jako když mi čtete myšlenky bolesti už dal nemužu dnes je mam takové že to je k nevydrženi mam tež 6let unavový syndrom migrény bolesti 24h i v noci nevim co dal snažim se hledat pomoc kdo poradi jaké prášky zabiraji na bolesti i na unavu mam nalez na pateři lékaři na mě leta kašlou jak pišete maji mě za hypochondra a blazna poslali mě k psychyatrovi a cpali leky na deprese které mě vubec nepomohli nopak mi bylo zle od žaludku a unavu jsem mela ješte vetši nikdo mě neléči je jim to jedno vše zlehčuji aby nemuseli nic dělat jsem jen kus v dlouhé řadě dalšíchpacientu poradte někdo na koho se obráti díky

   • Re: Re: velké bolesti Věra 22.12.2015 22:44:02

    Asi mám velké štěstí,dá se to tak říct,22 let mne léčili a cpali do mně kapačky a léky,až se na Trutnovskou neurologii dostal pan primař R.PLNÝ a ten mi poprvé diagnostikoval FIBROMYALGII.Ano je to začarovaný kruh v bolestech,dlouhé neprospané noci.Pan primař mě poslal k revmatologovi ale ten mi moc nepomohl,jen se snažil mi pokaždé napsat jiné léky.Ktomu se mi přidala EPILEPSIE a já při dlouhodobých bolestech prostě odpadnu.Neříkám že mne to postihlo díky fybromialgii ale podíl na tom určitě má.Dnes beru sice hodně léků a někdy mne bolívá žaludek,trpím zánětem žaludku a měla jsem žaludeční vředy,to vše ale souvisí jedno s druhým.Pan primař mi napsal GABAPENTIN,POMÁHAJÍ MI ČÍPKY INDOMETACIN ale ponich se říšerně potím ale zabírají,když už nezabírá toto,mám DHC a někdy když už je to k nevydržení mi píchnou morfium.Beru rovněž SERTRALIN,ten mám na psychyku abych byla uvolněná.Tyto kombinace se mi zatím osvědčily ale nejhorší je STRES,je je tělo stažené anebo napnuté ive spánku. Jsem moc ráda že pan primař toto u mne odhalil,nyní se mi žije o hodně lépe.Musím také dodat že je mi daleko lépe při pohybu,jakmile se tělo zahřeje,snažím se si už raději nesedat natož lehat,je lepší se stále pomalu pohybovat a nenechat tělo stuhnout.

  • Re: velké bolesti olga 19.02.2013 18:29:59

   pani jano mate pravdu jako když mi čtete myšlenky bolesti už dal nemužu dnes je mam takové že to je k nevydrženi mam tež 6let unavový syndrom migrény bolesti 24h i v noci nevim co dal snažim se hledat pomoc kdo poradi jaké prášky zabiraji na bolesti i na unavu mam nalez na pateři lékaři na mě leta kašlou jak pišete maji mě za hypochondra a blazna poslali mě k psychyatrovi a cpali leky na deprese které mě vubec nepomohli nopak mi bylo zle od žaludku a unavu jsem mela ješte vetši nikdo mě neléči je jim to jedno vše zlehčuji aby nemuseli nic dělat jsem jen kus v dlouhé řadě dalšíchpacientu poradte někdo na koho se obráti díky

  • Re: velké bolesti Jana38 09.07.2011 20:44:57

   Ja měla bolesti kloubů (obou kolen) cca 4 roky. Návštěva u ortopeda však neprokázala nic závažného, pouze doporučení brát tzv. kloubní výživu. Následně jsem začala brát tablety na klouby,ale pak přešla na sirupy. Začala jsem s geladrinkem, nicméně následně mi lékárnice doporučila přípravek flex code 500 ml. Přý novinka a velmi silná kombinace látek na klouby. Dobírám 1 balení a jsem s výsledky spokojena, tak doufám, že pomůže i Vám, které trápí podobné potíže. jana

   • Re: Re: velké bolesti Petra Fibromyalgik 27.02.2012 18:13:33

    Bolest kolen není Fibromyalgický syndrom. Ten se projevuje 7 druhy bolesti, únavou a potížemi s pamětí. Jde o onemocnění Centrálního nervového systému - mozku a míchy.

  • Re: velké bolesti Petra Fibromyalgik 27.02.2012 18:04:21

   Jani, nechcete se spřátelit s ostatními fibromyalgiky nejen z ČR. fibromyalgik@gmail.com

 • Sandra 07.02.2015 15:36:45

  Prosím také o info...moje kamarádka touto nemocí trpí a chtela bych ji nějak pomoci prasky už brát nemůže..ztrácí se před očima. ..pište mi na email sancee@seznam.cz dekuji

 • Pomoc Tomáš 22.03.2013 10:55:26

  Ahoj, dobré den milé ženy, dívky a dámy. Chtěl bych Vám touto formou poděkovat za veškeré informace a dojmy. Musím konstatovat že já se snažím pomáhat lidem zadarmo ale každý musí něco chtít za služku i pomoc. Protože člověka vynakládá úsilí a potřebuje načerpat energii, kterou investuje do pomoci a vědecké studie. Jsem vědec, technik, alternativní futurolog. Věda a technika je mým koníčkem. Nepotřebuji vědět všechno ale prostředky jak se k ní dostat.

  Myslím si že veškeré problémy se dají vyřešit i zdánlivě nemožné. Nikdo nemůže zarušit komplexní vylečení ale nemoc musíte chápat jako pomoc druhým. Jsme ve stádii vývoje a testování. Nic není zadarmo i to utrpení může pomoci druhým. Je to kruté ale to že jste vy nebo já nemocní má svůj podklad v tom že příroda se mění až když se něco přihodí. My jsme tvor společenský ale taky líný a pohodlný. Musíme používat mozky a rozum jinak na to nepříjdeme. Peníze je jenom prostředek. Ten nám nepomůže. Přepočítavat všechno na zisk a ztrátu nevede z problému, protože všechno je ztrátové je to fakt.

  Veškeré nemoci pramení z toho že nemáme zájem se zajímat sami o sebe a své zdraví. Jsme nelhmomyslní, jednáme impulsivně a unáhleně. Chceme všechno rychle a nedomyslíme důsledky svého počínání! Musíte v první řadě se vzdělávat o sami sobě a co děláte špatně. NIkdo v tomhle světě není člověk moudrý. zakrňujeme a nemoci jsou tím důkazem kam lidstvo kleslo. Myslíme si že když půjdete k lékaři nebo léčiteli že Vám pomůže? Omyl. Nemůžete se spolehát na pomoci druhých ale sami na sobě! Je poteba aktivní přístup, nesnažit se moc a nepřehánět to s vyhledáváním pomoci. Pochopení své nemoci jako o problému těla, duše, stravování a špatných návyku v životě. Vám pomůže pomoci problém zlepšit a některé problémy vypudit!

  Chcete pomoc, nemám s tím problém. A víte proč přiznám se tu veřejně ať si myslelte co chete tak každá vědecká studie či jiný entita co provopzuje seance, kartář nebo léčitel i doktor něco dokáže ale vždy je potřeba najít člověka co vám to z analyzuje a vyhodnotí pro Vás řešení ale vždy má být rozhodnutí na straně nemocného ne těch druhých entoit!

  Jsem kluk co mám problémy od narození. Ovšem jsem sám a bydlím s rodiči a psychika ale i emoce mi zhoršují probly. Nemohu najít holku s kterou bych si rozuměl a žil.

  Potkal jsem jednu nemocnou co má FMS. Ovšem stejně tak dobře vím že je to těžké onemocnění a snažím se jí pomoci. Ovšem chci aby byla š´tastná a měla se lépe ale problém partnerských vztahů pro nemoci je klíčová proto vybrat si přítele by měla být taky složitá stejně tak jako léčení chorob zde uveřejněných. Chci jí pomoci stejně tak jako Vám. Ten uděla to a tenhle dohle a všichni dohromdy udělamáe moc.

  chci jí získat i když mám pořád obavy. Vy ženy máte smůlu, umění na trefit na v*** je neuvěřitelná a zatím rozum a inteligence mužů vítězí nad ženami. Proto se snažím a doufám že Jana poozná ve mě kluka co jí má rád, nejom kvůli sobě ale taky jí a její nemoci. Já dékáži pochopit ženu takovou jaká je. Nechci jí jenom mít pro sebe ale taky proto aby netrpěla ve vztahu protože psychika u FMS je klíčová pro lepší nebo hrší stav onemocnění.

  Děkuji za pozornost a kdo chce cestu si najde. Máte zájem poradím, všichni jste ve světě jako pokorné ovce co slěpě věříme. Jak jentak kdekomu nevěřím a taky jdou vlastní cestou. Peníze, sex, lži a video hýbou světem.

  Pište reagujte jak uznáte za vhodné.

  Tomáš zamilovaný do Jany ze Seče.

 • NNEVĚŘÍM NA TEN NAZEV JANA 29.06.2011 13:55:42

  V DNEŠNÍ DOBĚ SI VYMÝŠLÍ NEMOC ABY DOKTOŘI, POJIŠTOVNY PROFITOVALI , ONI SAMI NEVĚDÍ CO, JE TO ZA NEMOC!!! TENO SYSTEM , LEČENÍ, DOKTOŘI JSOU JEDA BANDA VŠIVAKU PROTOŽE JDE JENOM O PENÍZE, PENÍZE A PEÍZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Re: NNEVĚŘÍM NA TEN NAZEV Liba 08.02.2013 15:10:39

   Tak věřte mám s tím velice dobré zkušenosti, ale vy nemáte fibromyalgie kdyby jste je měla tak by jste nemohla napsat co jste napsala , fibromyalgik se i stébla chytá, aby našel pomoc a prve by se přesvědčil než odsoudil.

  • Re: NNEVĚŘÍM NA TEN NAZEV Petra Fibromyalgik 27.02.2012 18:10:41

   Toto onemocnění je minimálně 200 let uváděno v lékařských zprávách. Takže nic nového! A konkrétně z fibromyalgických bolestí nikdo neprofituje. V Evropě není uznáno, nelze na něj získat invalidní důchod, neexistují účinné léky. A víte proč? Protože jde o peníze..

 • fibromyalgik Dana S. 10.05.2012 16:21:22

  Dobry den,prave jsem objevila tyto stranky,s touto nemoci se potykam i ja.Je mi 45 let a sesty rok me suzuji ohromne bolesti.Videlo me spousta odbornych lekaru, ale az nyni se blyska doufam na lepsi casy.Nedavno jsem si vzpomela,pred 12 lety jsem delala autoskolu a uz v te dobe me pobolivaly ruce.To byl zrejme pocatek diagnozy,ale to jake bolesti mam v poslednim roce je mnohokrat horsi,mam k tomu i unavovy syndrom.Zatim nemam zadne leky,rehabky vyuzivam pres 20let,ale zmenu nepozoruji ani malinko.Sama chodim na akupresuru 4 mesice.D.

 • doba temna Dana 23.10.2011 11:37:36

  Setkala jsem se s lekarem,ktery prohlasil,ze me problemy jsou zpusobeny starim,je mi 58.Ja vim uz nejsem nejmladsi,ale nehazte za me flintu do zita.Dalsi rekl,ze Fibromialgie neni zadna nemoc.Vratila jsem se z Californie,kde jsem pracovala ve zdravotnictvi.Tam se tato nemoc bezne leci a uznava.Mam pritelkyni v Nemecku,ktera je clenkou spolku pro lidi postizene Fibromialgii a revma.Sama je revmatik od 25 let.Lide bez znalosti a zkusenosti,by nemeli posuzovat nic,o cem nemaji prehled.

  • Re: doba temna Petra Fibromyalgik 27.02.2012 17:59:40

   Dano máte naprostou pravdu. Nechtěla by jste se podělit s vašimi zkušenostmi s fibromyalgikami z ČR? www.fibromyalgik.webnode.cz

 • Míša 04.02.2012 15:14:21

  Veškeré informace o FM jsou k nalezení na webu www.fibromyalgik.webnode.cz

  Sdružujeme se také na facebooku, kde si vyměňujeme informace, poznatky, potíže. Můžete se přidat.

  • Re: pavla 05.02.2012 17:20:44

   Míšo, prosím Vás máte delší zkušenosti s touto nemocí ? jestli ano, budu Vám vděčná za každou informaci. Děkuji.

   • Re: Re: Petra Fibromyalgik 27.02.2012 17:57:01

    O Fibromyalgickém syndromu vím opravdu hodně. img:
    Pavlo napište mi - fibromyalgik@gmail.com.


Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění kloubů a končetin

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku