Artróza a artritida - jaký je mezi nimi rozdíl?

Určitě jste už tyto dva pojmy někdy slyšeli. Ale víte, proč někdy mluvíme o artróze a jindy o artritidě a jaký je mezi nimi rozdíl?

Artróza (také zvaná osteoartróza)

Jedná se o bolestivé onemocnění kloubů, které přestávají být funkčními. Postiženy bývají především velké klouby, jako kolena, kyčle, ramena, dále pak páteř a malé klouby na rukách. Statistiky uvádějí, že až 80 % populace trpí artrotickými změnami. Nejvíce postižených je ve věku od 50 let výše.

Mezi příznaky artrózy zahrnujeme:

 • bolest kloubů při pohybu a zvýšené zátěži
 • otoky kloubů
 • omezení funkce kloubů
 • deformace kloubů
 • klouby vystupují, jsou zhrublé a deformované
 • celková pohybová ztuhlost - ráno při vstávání z postele, po delším sezení v křesle nebo u stolu

Jak se artróza projevuje

V počátečním stádiu se mění kloubní chrupavka a stává se méně pružnou. Její drobné úlomky se uvolňují do kloubního prostoru a poškozují vazy. Na chrupavkách dochází k tvorbě kostěných výrůstků. Pohyb je možný téměř beze změn, jen v krajních polohách už to "drhne" a nemocný v daném místě pociťuje prudkou bolest. Tato bolest se zvyšuje postupem let i nemoci, pohyb je čím dál víc omezený, klouby mění svůj tvar, velikost a rotují. Artrotické potíže bývají větší po celém dni k večeru, ozývají se při změnách počasí, ale také vlivem neopatrného pohybu apod. Komplikací artrózy může být zánět (otok bolestivého místa, zarudnutí, teplota).

Příčiny artrózy

Jedná se o civilizační chorobu. Vliv na ni má nedostatek pohybu, případně jednostranný pohyb, příliš tučná strava, obezita, ale také předchozí úraz daného kloubu.

Jak se artróza léčí?

K úplnému uzdravení postiženého kloubu bohužel ani na základě dnešní moderní medicíny nelze dojít. Léčba artrózy probíhá komplexním způsobem. V první řadě jsou to analgetika, která utiší bolest, dále pak protizánětlivé léky a medikamenty, které vyživují kloub. Obézním pacientům se doporučuje snížit váhu a pro co nejmenší zátěž postiženého kloubu nosit ortézu, hůl, berlu apod. Dále je doporučována cílená rehabilitace, kam patří posilovací cviky, masáže, elektroléčba, magnetoterapie, léčba teplem nebo chladem, akupunktura a biolampa. Při nenávratném poškození kloubu se tento operativně odstraní a nahradí se novým kloubem (umělým).

Artritida (také zvaná revmatoidní artritida)

Jedná se o autoimunitní onemocnění, které postihuje také kloubní aparát. Imunitní systém člověka je porušen a vysílá signály k poškozování vlastních buněk. Vyvolává tak chronický (stále se opakující) zánět. Může postihnout libovolný kloub bez nutnosti jeho většího zatížení. Často má za následek obrovskou celkovou únavu organismu. Může postihnout kohokoliv v jakémkoliv věku, ale častěji ji vidíme u žen. Působí většinou symetricky (na levé i pravé polovině těla zaráz). Pacientům s touto diagnózou jsou předepisována nesteroidní antirevmatika, která potlačují zánět a bolest, a léky ovlivňující imunitní systém - většinu kortikoidy. Účinná je též tzv. biologická léčba.

Artritida se nevyvíjí postupně jako artróza, ale střídají se u ní období s potížemi a bez potíží (nebo alespoň zmírnění potíží).

Foto: Pixabay.com

Artróza a artritida - jaký je mezi nimi rozdíl? patří do témat
 • John Smithe635 27.01.2017 23:00:55

  I really enjoy the blog post. Great. kgdbekdccedeekca

 • John Smithe622 24.01.2017 14:58:13

  Hi, Neat post. There's a problem with your site in internet explorer, would test this IE still is the market leader and a good portion of people will miss your excellent writing because of this problem. gaegadbaeddcagaf

 • Petr 02.06.2016 10:20:54

  Mám artritidu a beru biologickou léčbu a dělám vše - sport, stavím střechy, jen mě z té práce někdy bolí klouby (kolena) používám na to Mentholku mazání s konopím a bolest vždycky odejde..

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění kloubů a končetin

Píšeme jinde
 • Recept na jahodový koláč krok za krokem

  Recept na jahodový koláč krok za krokem

  Sezóna jahod pokračuje, a tak si dnes upečeme svěží koláč, který jahodami doslova přetéká. Fotorecept krok za krokem.

 • Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

  Propadněte rychlému zavařování a připravte si zdravé marmelády a zavařeniny

  V dnešní době je výroba vlastních domácích pochutin určených ke konzumaci čím dál oblíbenější. Pro své děti a koneckonců ani pro sebe nechceme kupovat ošizené marmelády a zavařeniny, které jsou plné "éček" a nikomu nechutnají. Ty kvalitnější výrobky bývají často předražené, a tak udělají velkou díru do peněženky. Zvlášť pokud jste zvyklí konzumovat tyto produkty několikrát do týdne. Domo-elektro a jejich zavařovací hrnce vykonají téměř veškerou práci za vás!Zdravě.cz na Facebooku